Mikrogeneracja Spółka z o.o.

Marek
798794739

Mikołaj
531760340

Marek (TV mikrogeneracja)
+353872305071

Skontaktuj się

Mała energetyka wiatrowa

Instalacje do wysokości 30 m zwolnione są z obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej. Daje to szanse na w miarę szybkie zrealizowanie inwestycji jaką jest elektrownia wiatrowa.

Niestety jeśli planujemy solidny maszt z fundamentem to nie obejdzie się bez procedury pozwolenia na budowę (PnB). Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zgłosić się do Gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Wnioski zazwyczaj są dostępne na stronach urzędy Gminy.

Wypełnienie wniosku nie powinno przysporzyć problemów. W miejscu "ogólny opis inwestycji" wpisać możemy:

Mala elektrownia wiatrowa o parametrach: moc 3.5kW przy 12m/s, średnica wirnika 4m, długość 3m, masa 180kg. Jest to nowoczesna elektrownia wiatrowa bezprzekładniowa z generatorem o magnesach trwałych charakteryzująca się cicha i wydajna praca. Turbina posiada certyfikat jakości MCS i dopuszczona jest do instalacji w krajach jak Anglia, Niemcy czy Hiszpania. Turbina posiada pasywny mechanizm zmiany kata natarcia łopatki działający na zasadzie siły odśrodkowej w związku z czym nie są potrzebne inne mechanizmy zabezpieczające przed rozwinięciem nadmiernej prędkości obrotowej.
Elektrownia zainstalowana będzie na maszcie kratowym o wysokości 24 metrów. Na maszcie dodatkowo zainstalowany będzie anemometr który pozwoli na pomiar prędkości wiatru a pośrednio na monitoring pracy turbiny i pomiar jej wydajności. Bedzie to jedna z pierwszych tego typu instalacja w Polsce. Po wejściu w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii, nadmiar produkowanej mocy będzie eksportowany do systemu elektroenergetycznego, do tej pory jednak całość energii zużywana będzie na potrzeby własne. Szacowana roczna ilość wyprodukowanej energii to 5000 - 8000 kWh.

Na odpowiedź z Gminy możemy czekać nawet miesiąc.

Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku w Starostwie o pozwolenie na budowę. W tym kroku nie obejdziemy się jednak bez projektu budowlanego z który niestety przyjdzie już nam zapłacić od 2 do 4000 pln.